• eve kuma getirip karısını sokağa atan ibne

  1.
  eşini kapı dışarı ediyorsa bunun adı kuma getirmek olmaz. cahillikten kırım kırım kırılıyorsunuz.
  1 ... bir idealistin ta kendisi
 • sözlükteki b e h l u l olayı

  5.
  lookin olayı asla olamaz, çünkü ortada müstehcen bir fotoğraf yok. o değilde lookin olayında kullanılan fotoğraflar hala muhtelif yerlerde dolanıyor. sahibi isterse kaldırırlar belki.
  -1 ... bir idealistin ta kendisi
 • ahmet kaya

  4053.
  https://www.uludagsozluk.com/e/39826932/
  ... bir idealistin ta kendisi
 • bir çırpıda genişletilmek istenilen şey

  1.
  sınırlarımız.

  şöyle hatay'ın aşağısından suriye'yi, güneyden israil'i, ege'den yunanı, akdeniz'den mısır'ı, karadeniz kıyılarından bulgar'ı romanya'yı, ukrayna'yı öbür baştan gürcü'yü ermeni'yi, ırak'ı ve lübnan'ı bünyemize katsak fena mı olur?

  zaten suriyeliler yatıya gelip, evin bir parçası olan akraba gibi. yunanın ataları sıcak denizimizde az yüzmüş değil, bulgarlara ve romanlara ihtiyacımızı söylemeye gerek yok, ermeni desen yıllardır içimizde, araplar kardeşimiz. bence bu dünya'ya 200 devlet çok gibi. bunu biz 180'lere felan indiririz sonra ihtiyaç olursa bir hal çare düşünürüz. nasıl fikir???
  -1 ... bir idealistin ta kendisi
 • 25 kasım 2018 trabzonspor fenerbahçe maçı

  1.
  sahalarında yayacağımız maç.

  yaymak: genişletmek.
  2 -2 ... bir idealistin ta kendisi
 • sözlükte ilgi çekmek için başlık açmak

  1.
  çoğu yazarın zaman zaman yaptığı eylemdir. gündemi gereksiz yere meşgul eden bu tiplerin derhal sözlükten uzaklaştırılması gerektiğini savunuyorum.
  4 ... bir idealistin ta kendisi
 • 2007 yılındaki emo lar şimdi ne yapıyor

  5.
  çakma nayk haşortmanlı kardeşlerine, ''oğlum bu gittiğiniz yol yol değil tarzınızın amına korum adam gibi giyinin piç kuruları'' diyerek akıl veriyorlar.
  ... bir idealistin ta kendisi
 • kazangap

  4.
  yanılmıyorsm cengiz aytmatov'un harika eseri gün olur asra bedel kitabı'nın ana karakterlerinden birisiydi.
  1 ... bir idealistin ta kendisi
 • ahmet kayanın ibnelere ibne demesi

  1.
  tahmin ediyorum hayattaki ettiği en doğru laftır. şimdi bir lgbt'li çıkıp ahmet kaya'ya ana bacı saydırır. halbuki adam çıkmış tak tak tak konuşmuş. hem adamı yargılayacaksanız şarkılarıyla yargılayın. *

  gündemde adnan abi varken böyle bir konuyla meşgul olmak pek yakışık almadı ama aklıma gelmişken başlığını açayım dedim.
  ... bir idealistin ta kendisi
 • devecialpay

  1010.
  neredesin reis özlüyoruz dön artık yuvana. ''sözlük yazarlarının fotoğrafları'' başlığının gözü yaşlı. dön bitsin bu hasret.
  -1 ... bir idealistin ta kendisi
 • erdoğancıyım nasıl tutuklanırım

  3.
  yani adamın öyle bir anlayışı var ki tam ibretlik. işte gerçek algı budur; erdoğancıysan her naneyi yiyebilirsin, hırsızlık, yolsuzluk, şarlatanlık, taciz, tecavüz, din tüccarlığı da neymiş şu devirde akp'li olduktan sonra.

  bileydiler operasyon yapmazdılar yiğidim.
  1 ... bir idealistin ta kendisi
 • barış atay

  379.
  toplumun tüm etnik kökenlerine ve her hangi bir dini inancına mensup herkesin bu ülkenin saygıdeğer bir vatandaşı olduğuna inanan demokratik bir türk milliyetçisi olarak nefret ettiğim bir adam. akp'nin canı cehenneme ama, akp, eğer bu gibi şahıslara karşı anti demokratik(!) yaptırımlar yapacaksa koşulsuz şartsız yanındayım.

  dağdaki deyyusların ovadaki yoldaşlarına en ufak söz hakkı veren adamın da sülalesini si... arzusuyla yanıp tutuştuğumu belirtmeden edemeyeceğim. saygılar.
  3 -5 ... bir idealistin ta kendisi
 • bir idealistin ta kendisi

  18.
  eski nick'i sildirip yeni nick ile sözlüğe katılanların sonu hüsrandır düşüncesinden yola çıkarak, 2 yıllık aranın ardından ''tayga'' nickiyle başladığım sözlük yazarlığı kariyerime an itibariyle eski nickim olan ''bir idealistin ta kendisi'' devam etme kararı almış bulunmaktayım.

  beni tanıyanlara tanımayanlara selam olsun, kişisel husumetleri unutarak geldim, geçmişe sünger çekiyorum. hepinizi seviyorum. teröristler hariç. hoş bulduk arkadaşlar!

  bu arada lookin diye bir hanımefendi var idi, şimdi baktım hesabını sildirmiş, umarım keyfi yerindedir, çok iffetli bir hanımefendiydi.
  -3 ... bir idealistin ta kendisi
 • balayına otobüsle gitmek

  3.
  (bkz: balayına gider)
  ... bir idealistin ta kendisi
 • beni hatırladın mı

  10.
  +beni hatırladın mı
  -sen halil emminin hırsız oğlu değil misin
  +hayır ya lisede aynı sınıftaydık hani senin arka sıran..
  -siktir amın evladı en son dul ayşe teyzenin evini patlatmıştın

  şlak şluk şlak....sdadfgr
  ... bir idealistin ta kendisi
 • ey evli abla abilerimiz neden boşanıyorsunuz

  2.
  ilk evliliğim kalitesiz bir insanla olmuştu her gün kavga dövüş 2 yıl bile sürmedi hatta boşandıktan sonra beni aldattığı kadınla olan nişanına davet edilmediğim halde hem de sırf gıcıklık olsun diye beyaz elbise giyip gitmiştim. olay çıkarmak değildi niyetim ama beni görür görmez üzerime yürüdü salondan atmaya çalıştı. dayanamadım kafa atıp kaçtım.
  6 -1 ... bir idealistin ta kendisi
 • elit spor salonlarının saçma kuralları

  4.
  spor salonundaki ''temiz spor ayakkabısı ile spor yapmak'' kuralını saçma bulan kişi bir zahmet, üyeliği bitse bile çaktırmadan spor yapabileceği salona gitsin.

  askılı ile spor yapma yasağı sizler gibi barzolar yüzünden getirilmiş olabilir. mahallenize dönün, o sizlerin bile saçma bulduğu yasaklar bir gecede tarih olur.
  7 -3 ... bir idealistin ta kendisi
 • balığı akvaryumdan çıkarıp sevmek

  4.
  her evcili elinize alıp sevemezsiniz, akvaryum canlıları, buna bir örnektir.

  ama bir flowerhorn besliyorsanız, akvaryumdan çıkarmanıza gerek yoktur. elinizi balığınıza uzatmanız yeterlidir.
  ... bir idealistin ta kendisi
 • saldirayterk

  369.
  2 yıllık silikliğim süresinde 1 kere aklına gelipte nickaltıma ''nerde bu adam'' diye yazmayan yazar. oysa ben ona yazmıştım. bu kadar mı yok hükmündeydim be sizler için. kim olduğumu hiç sorma boşa, bundan sonra heeeç önemi yok.

  çok kırıldım bilesin.
  ... bir idealistin ta kendisi
 • hükümetteki mhp li bakanlar

  2.
  kabinede mhp'li bakan olmamasını bir şeylerin ispatı olarak gören güruh, acaba mhp'nin cumhur ittifakındaki görevinin bostan korkuluğu olduğunu mu düşünmektedir?

  mhp'nin bakanlık pazarlık yapmamış olması, akp'nin şu an ki gücünü borçlu olduğu mhp'ye an azından bir bakanlık vererek incelik göstermesine engel bir durum mudur?
  ... bir idealistin ta kendisi
 • yeni şeyler getiriyorum